
Лекари спасиха дете от Бургас, вдишало зъб по време на сън
Рядка уникална операция завърши с щастлива развръзка, но медиците споделят, че се е случвали малчугани да почиват на път за болницата
Бургаски лекари спасиха 12-годишно дете с млечен зъб, попаднал в горните дихателни пътища. Пред бТВ началникът на клиниката по УНГ в УМБАЛ Бургас доц. Даниел Петков сподели, че е бил много изненадан, когато видял на рентгеновата снимка чуждото тяло.
Звучи невероятно, но петокласникът вдишал клатещия си кътник, докато спи и така бил запушен белия му дроб, че когато се събудил, кашлял и имал задух, поясни кореспондентът Лора Стаматис.
В продължение на седмици родителите не могат да разберат причините за инфекцията.
Детето продължавало да ходи на училище, да плува, докато не вдига температура и не се стига до пневмония. Едва след консултация с педиатър и рентгенова снимка родителите разбират причината за инфекцията и детето е докарано по спешност в болницата
„Когато детето попадна при нас, беше в сравнително добро състояние. Имаше пневмония. Благодарение на педиатрите и на д-р Стоичкова, която го насочи към нас, защото когато е направила рентгенографията, е видяла чуждо тяло“, разказва доц. Петков.
Изненада ме този зъб на рентгеновата снимка, тъй като такива чужди тела са рядкост в медицинската практика и не много често в трахеята на такова голямо дете може да попадне нещо, споделя той.
„По време на сън детето е вдишало зъбчето, а родителите са помислили, че го е глътнало, защото се е събудило кашляйки. Посетили са личния лекар, но не са съобщили за инцидента.“, каза пък колежката му от клиниката д-р Пролетина Боздукова.
„Чуждите тела, които попадат в горните дихателни пътища се екстрахират трудно поради факта, че инструментите, с които боравим, са изключително фини. Има риск да го изтървем и да попадне в трахеята или в междугласните връзки и тогава детето спира да диша“, обясни шефът на клиниката.
Освен това чуждите тела травмират трахеята и затова беше наложително детето да престои 24 часа в реанимация, добави той.
Сега детето е добре, заяви доцентът.
„При децата обикновено попадат ядки – части от фастъци, слънчоглед и дори батерии, които трябва веднага да се екстрахират, поради това, че съдържат корозивни вещества и при по-дълъг престой могат да наранят лигавицата“, добави той.
„Изключително важно е родителите да държат скрити дребните предмети от децата, да не им се дават ядки, играчки, които могат да се разделят на малки части, защото има случаи, когато попаднат в трахеята или в межугласните връзки децата да не стигат до болницата“, предупреди пък д-р Боздукова.