
Кой ще спечели от преминаването на България към еврото?
Някак си помежду другото, ей така, в новините на 30 юни бяхме информирани, че правителството е взело решение да снемем валутния борд, да приемем еврото от 1 януари 2024 година. Въпреки краткия. срок, въпреки неизвестностите от възстановяването на икономиката от ковид-пандемията, решението гласи, че това ще стане без преходен период, т.е. за един месец.
И макар, че са условности като това, че ще се проведе обсъждане в Министерския съвет, неминуемо е поставянето на въпроса : "Защо точно сега, защо по този начин, т.е. преди парламентарни избори, и защо от това правителство?" Нека не забравяме, че неговата роля се състои в това да организира изборния процес за редовно народно събрание. Толкова.
Какво ще се промени, ако това решение е взето от редовно избран парламент, излъчен от него министерски съвет и се предложи срок за преходен период? В нито една европейска страна, с оглед кризата, не се води такъв диалог, или ако го е имало, то той е спрян временно.
Защо не се предвиди преходен период, в който да се анонсират важни стъпки, предложени вече в медийното пространство, като облекчаване балансите на банките с допускане на инвестиции в държавни ценни книжа или намаляване на задължителните минимални резерви с инвестирането им в ДЦК? Тези нови емиси от ДЦК могат да подпомогнат реалния сектор за излизането от кризата..
Закономерно стои и въпросът: "Кой ще спечели от стихийността и инфлацията, които неотменно се очакват след това преминаване към еврото? Отговорът е - притежателите на дългови експозиции към банковата система. И нека погледнем списъка на раздадените големи кредити от ББР и ще си отговорим много лесно на някои от зададените въпроси.
Елена Ставрова, Фейсбук
Авторът е доцент, доктор по икономика, Associate Professor, PhD в SWU "Neofit Rilski" Blagoevgrad