
Тихомир Янакиев: Не смея да се зарадвам на успех, защото ситуацията е все още тежка
Година след като пое кметския пост в Община Созопол, Тихомир Янакиев се съгласи да отговори на въпроси на BurgasPlus за нелекия летен сезон, за финансовото оздравяване на общината, за свършеното и все още недовършеното.
- Да започнем разговора ни с добрата новина. Созопол бе отличен в категория „Най-предпочитана морска дестинация през лято 2020“ от Националния борд по туризъм. Според Вас защо общината получи тази награда? Заради ефективно взаимодействие с туристическия бранш, заради обстоятелството, че туристите предпочетоха по-малките курорти заради коронавируса или поради друга причина?
Т. Янакиев: Причините са комплексни. Преди началото на сезона направихме няколко срещи с туристическия бизнес, на които доста бурно бе разискван начинът на работа през това лято. Набелязаха се неща, които трябва да се осъществяват, за да може всичко при нас да бъде нормално с оглед на COVID кризата, в която се намираме.
Другата причина е, че независимо от оскъдния си бюджет, пренасочихме средства от други пера и осъществихме широкообхватна рекламна кампания през различни комуникационни канали, която също оказа своето влияние.
Категорично повлия и конюнктурата в туристическия бранш. Говоря за това, че границите на Турция бяха затворени, а Гърция въведе доста строг пропускателен режим за хората, които искат да посетят нейните плажове. Това от своя страна отказа много български туристи да посетят тези дестинации и те респективно се насочиха към почивки по родното Черноморие. Това са основните причини, които обуславят Созопол като „най-предпочитана морска дестинация за 2020“.
- Все пак колко бяха туристите, посетили Созопол през изминалото лято, и колко са приходите, влезли в общинския бюджет?
Т. Янакиев: Туристите, които посетиха Созопол са доста, но точна цифра не мога да кажа, тъй като все още статистиката не е готова. В тази връзка искам да алармирам за един проблем, който видяхме, а именно новата система ЕСТИ, която задължава всички собственици на обекти за настаняване да регистрират туристите си през компютър. Това изплаши голяма част от малките собственици, те бяха демотивирани от сложността, с която работи тази система и реално се дерегистрираха, но реално отдаваха обектите си под наем.
ЕСТИ е система, която според мен функционира добре при големите обекти, но е необходимо да бъде намерен начин малките собственици да бъдат облекчени, за да не ги караме насила да влизат в сивия сектор. Това е един от проблемите, който видяхме през това лято, а той е свързан със занижени приходи от туристически данък.
- Единият от проблемите, сочен като почти нерешим през летния сезон, бе паркирането. Как се справи общинската администрация тази година? Успяхте ли да акумулирате повече приходи от тази услуга, която стана общинска от това лято?
Т. Янакиев: Паркирането бе нерешим проблем досега. Аз не казвам, че успяхме да го решим на 100%, но вкарахме доза оптимизъм и успяхме да се справим с част от него. Относно приходите, ако говорим само за паркингите, те са 300 000 лв. В сравнение с тези 26 000 лв. през 2019 г., обявени от публично-частното партньорство, в което участваше Община Созопол, може да кажем, че сме надхвърлили над 10 пъти досегашните приходи.
Като цяло приходите от транспорт, включително платените абонаменти и локално паркиране, надхвърлиха половин милион лв. Разбрахме къде са слабите места и искрено се надявам, че догодина резултатите ще бъдат още по-добри. През 2020 г. направихме инвестиции, които позволиха да увеличим броя паркоместа по паркингите и най-вече направихме това, което бях обещал на предизборната си кампания, а именно паркингите да се стопанисват от Общината.
- Г-н Янакиев, вече година сте кмет на община Созопол. Предадоха Ви я с огромни задължения. Да не кажа разорена. Съществуваше рискът Общината да не може да изпълнява основните си задължения. До каква степен успяхте да оздравите хазната?
Т. Янакиев: Самият факт, че Общината към момента няма неразплатени задължения към външни контрагенти или ако има, те са възникнали в рамките на не повече от месец, както и че всички кредитни задължения се обслужват редовно, показва че до някаква степен сме съумели да стабилизираме финансово Общината.
Да, наистина, ситуацията която заварих беше изключително трагична, но в по-голямата част, аз като общински съветник в предходния мандат, имах информация за това. Да, не ми беше известно, че имаме задължения в размер на 1,8 млн.лв. към РИОСВ, отчисленията по чл. 60 и 64 от Закона за отпадъците, които е трябвало да бъдат плащани през годините. Това не го знаех, но първата ми работа след като станах кмет бе да направя финансов анализ на разходите и да видим от къде можем да направим икономии.
Опитахме се да направим оптимизация и на приходите, но никой не предвиждаше кризата с Covid-19. Иначе съм сигурен, че и там щяхме да се справим доста по-добре.
- Ако бяхте ученик, каква оценка бихте си поставили?
Т. Янакиев: Трудно е човек сам да си поставя оценка. Нека това направят хората.
- За какво не Ви стигна тази година?
Т. Янакиев: Колегите ми знаят, че аз влизам рано в Общината. В 7:30 часа вече съм на работа, вечер стоя до по-късно. Честно казано работният ден не ми стига. За много неща не ми е стигнало времето, но най-вече не ми стига за семейството.
- На кое от свършеното през тези дни - от 4 октомври 2019-та досега, се зарадвахте искрено?
Т. Янакиев: Честно да ви кажа не смея да се радвам на нищо, защото ситуацията е все още тежка, но мисля че пътят, който сме поели, е правилен – основните дейности да се управляват от Общината, да бъдат оптимизирани разходите и приходите. Оттам нататък резултатите ще дойдат сами.
- Освен приемен ден в Созопол редовно организирате срещи и в съставните населени места. Какво искат хората от Вас? Кои са най-често поставяните проблеми?
Т. Янакиев: Всеки си има проблеми, които за него са си най-важните проблеми на света, Проблемите, които поставят жителите са различни - битови проблеми, касаещи междусъседски отношения, оплаквания от недобрата инфраструктурна мрежа и канализационна система, доста хора търсят работа.
- Скандалите с незаконно строителство по черноморския бряг не подминаха общината и тази година? Вчера се е наложило да спрете строеж на басейн в частен имот в "Буджака". Причините според Вас? Къде е вината на община Созопол?
Т. Янакиев: Причината, поради която е спрян този строеж, е, че не е издадена строителна линия при започването. Иначе другата документация е абсолютно изрядна.
Ние определено не бяхме подминати от скандали и мога да говоря много на тази тема. Стараем се от тук нататък нещата да бъдат сложени на една стабилна основа.