
Камбоджа губи безмитния си достъп до пазара на ЕС заради нарушени права на човека
Някои от типичните експортни продукти на Камбоджа, като облекла, обувки и пътнически артикули, подлежат на облагане с мита на Европейския съюз. Решението на ЕС за частична отмяна на безмитния и освободен от квоти достъп на Камбоджа до пазара на ЕС вече е всила.
Преференциалното третиране на Камбоджа в рамките на „Всичко освен оръжие“ (ВОО) — търговския режим на ЕС за най-слабо развитите държави — се отменя временно поради установените в страната сериозни и систематични проблеми, свързани с правата на човека. ЕС прилага тази мярка, като същевременно остава отворен за сътрудничество с Камбоджа за провеждане на необходимите реформи.
Комисарят по въпросите на търговията Фил Хоган заяви: Предоставихме на Камбоджа търговски възможности, които да позволят на страната да развие промишленост, ориентирана към износа, и да осигури работни места на хиляди камбоджанци. И понастоящем подпомагаме страната в причинената от пандемията трудна ситуация. Непрекъсната ни подкрепа обаче не омаловажава неотложната нужда от зачитане на правата на човека и трудовите права в Камбоджа. Готов съм да продължа нашия ангажимент и да възстановя напълно свободния достъп до пазара на ЕС за продукти от Камбоджа, при условие че бъде отбелязан значителен напредък в това отношение.
Мярката за прекратяване на преференциалния достъп до пазара на ЕС засяга приблизително 20 % от износа на Камбоджа за ЕС. Камбоджа може да продължава да изнася тези продукти за ЕС, но те ще подлежат на общите тарифи, приложими за всеки друг член на Световната търговска организация. Останалите 80 % от износа на Камбоджа продължават да се ползват от
преференциален (безмитен и освободен от квоти) достъп до пазара на ЕС.
Комисията заедно с Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) ще продължи тясното си сътрудничество с Камбоджа. ЕС ще следи ситуацията в страната, като обръща специално внимание на ограниченията в областта на свободата на словото и на гражданските и политическите права, както и на поземлените спорове и трудовите права.
ЕС е запознат със значителното въздействие на пандемията на коронавирус върху икономиката и заетостта в Камбоджа и е готов да окаже подкрепа на страната в борбата ѝ с предизвиканата от вируса криза и за възстановяване на икономиката. Това обаче не премахва неотложната нужда да се гарантира зачитането на правата на човека и трудовите права в Камбоджа.
От февруари 2020 г., когато беше взето решението на ЕС за частична отмяна, правителството на Камбоджа можеше във всеки един момент да предприеме необходимите стъпки, за да изпълни условията, позволяващи на Европейския съюз изцяло да възстанови преференциалния достъп до пазара на ЕС по режима ВОО. Това все още може да бъде сторено.
Органите на Камбоджа следва да предприемат действия за възстановяване на политическите свободи в страната, за повторно осигуряване на необходимите условия за надеждна и демократична опозиция и за започване на процес на национално помирение чрез истински и приобщаващ диалог. Необходимите действия бяха вече неколкократно представени на органите
на Камбоджа от Комисията и ЕСВД, както и в делегирания регламент на Комисията. Към тези действия спадат възстановяването на политическите права на членовете на опозицията и отмяната или преразглеждането на закони, сред които тези за политическите партии и неправителствените организации. Ако правителството на Камбоджа отбележи значителен
напредък, по-специално в областта на гражданските и политическите права, Комисията може да преразгледа решението си и да възстанови тарифните преференции по режима „Всичко освен оръжие“ в съответствие с разпоредбите на Общата схема от преференции на ЕС.
.