
Сергей Морозов: Не можете да се изчаква резултата от PCR, трябва да се лекува по-бързо
В диагностиката на коронавируса вече има съществени промени. Сега заболяването ще се определя от клиничната картина и резултатите от компютърната томография, без да се чакат резултатите от PCR. Това ще помогне бързо на тези, които вече са започнали да развиват пневмония. Това е съобщил пред "Известия" главният специалист по лъчева и инструментална диагностика в Московския департамент по здравеопазване и Министерството на здравеопазването на Русия, директор на Центъра за диагностика и телемедицина, професор Сергей Морозов. Според него, сега Московският клиничен комитет въвежда съответните корекции, които ще бъдат включени във федералните документи. По-рано подобен подход беше обявен от министъра на здравеопазването Михаил Мурашко.
- Защо сега се променя подходът към диагностицирането на коронавирус?
- PCR анализът често не работи поради факта, че пациентът взема материал за него от назофаринкса. Но ако човек е в стадия на заболяването, когато инфекцията вече е спаднала отдолу, може да няма вирус в назофаринкса, трябва да го потърсите в бронхите . Освен това, при съществуващото огромно натоварване на лабораторията, качеството на анализа може да пострада. Освен това получаването на PCR резултат отнема много време - поне два дни. Често идва отрицателен резултат, докато пациентът може да има прояви на вирусна пневмония.
Преди няколко дни в такава ситуация беше невъзможно да се започне лечение на пациента със специфични лекарства, които помагат точно при вирусна пневмония. Клиницистите изхождат от факта, че тъй като не е идентифициран конкретен вирус, схемите на лечение за него не трябва да се използват. Сега стана ясно, че в условията на увеличение на броя на случаите е невъзможно да се изчака резултата от PCR - необходимо е да се лекува по-бързо . Два дни по-късно човек може да има тежка дихателна недостатъчност, което ще изисква реанимационно лечение.
моментална снимка
Снимка: пресслужба на Центъра за диагностика и телемедицина
Компютърна томография (КТ) на белите дробове
„Нулевият пациент вероятно се появи през октомври 2019 г.“
Виролог Павел Волчков - за това кога е започнало разпространението на коронавирус и защо е необходима кратка, но най-строга карантина
Диагнозата може да бъде поставена веднага - според резултатите от компютърната томография (КТ) . Извършва се при пациенти с клинична картина на остри респираторни вирусни инфекции. Диагнозата се потвърждава, ако от двете страни се открият „замръзнали очила“ - области на малко уплътняване на белодробната тъкан (различава се от гъстата инфилтрация на бактериална пневмония). В случай на леко протичане в ранен стадий, това са отделни зони на „матирано стъкло“ в задните части на белите дробове, главно в долните лобове. С развитието на болестта тези зони стават по-големи, по-плътни, може да се присъедини бактериална инфекция. И тогава се появяват усложнения - например плеврален излив (излишък от течност в плевралната кухина).
Ако пациентът покаже минимални промени на КТ, той може да се лекува у дома. Ако промените са по-изразени и това често изпреварва клиничните прояви (човек все още може да се чувства добре), е необходимо да се хоспитализира и да започне активна терапия.
- Приблизително какъв процент от пациентите изисква компютърна томография?
- Необходимо е да се направи компютърна томография за тези, чиято температура се повишава над 38 ° C и се появява задух.
Корона в главата: SARS-CoV-2 може да причини некроза на мозъка
Руски вирусолози потвърдиха, че патогенът може да засегне централната нервна система
И ако температурата на пациента спадне в болница, можете да проведете проучване, за да сте сигурни, че няма увреждане на белите дробове, и да изпишете човек на тази основа, въпреки факта, че PCR все още може да бъде положителен резултат.
- Приблизително в какъв процент от случаите ще се наложи CT сканиране?
- Мисля, че до 30% от пациентите, които имат ARVI. Това не са дори всички пациенти със SARS, но тези, чието заболяване прогресира и чиято температура е над 38 ° C.
- Ще се променят ли клиничните препоръки във връзка с нов подход към диагностиката?
- Да, сега Московският клиничен комитет прави подходящи корекции. Те също ще бъдат включени във федералните документи - методически препоръки и всичко това се случва доста бързо, защото ситуацията изисква бързи решения.
CTСнимка: РИА Новости / пресслужба на университета с име М.И. Сеченов
Отчетено: за месец в Москва ще спаси 7 хиляди живота
Според експерти по-малко строгите карантинни мерки биха довели до увеличаване на броя на жертвите
- В наскоро публикувания наръчник за обучение на Министерството на здравеопазването за лечение на коронавирус този отразяване на диагнозата се отразява ли?
"Да, има диагноза компютърна томография." Но досега се отбелязва, че това е вероятностен метод. Потвърждаването на диагнозата все още е възможно само с помощта на PCR. Тези препоръки ще се променят , ще се появи индикация, че диагнозата въз основа на симптомите на пациента (температура, кашлица, мускулна болка) и компютърна томография може да се счита за клинично потвърдена.
- Може ли КТ да даде грешен резултат?
- Според международни данни, точността на изследването е 97–98% . Отрицателен резултат с КТ може да бъде само в началния стадий на заболяването в най-меките форми.
Специфичността на изследването е малко по-ниска: КТ може да вземе друга вирусна пневмония за коронавирус, но в този случай тактиката на лечение няма да се различава много.
Направете го за 30 минути: коронавирусът в Русия ще бъде открит след половин час с точност 100%
Тестването на най-новата система за експресна диагностика SARS-CoV-2 започва през април
- Интерпретацията на резултатите от КТ зависи от това кой ги дешифрира?
- Не. Компютърната томография е цифрово стандартизирано изследване . Основното е да посочите каква трябва да бъде дебелината на разреза за диагностициране и тогава можете напълно безопасно да интерпретирате резултатите. Освен това те се архивират по електронен път и могат да бъдат изпратени за дистанционен анализ до всеки лекар.
- Колко CT устройства има в клиники в Москва? Това достатъчно ли е?
- В Москва има много устройства. 49 - в клиники. Освен това всички болници са оборудвани с компютърни томографи. Това е достатъчно, ако провеждате изследвания на показанията, а не всички подред. Основният дефицит в регионите, ще има трудности с това.
- В някои клиники и болници стари устройства. Имат ли нормална чувствителност?
- Да. Дори старите устройства - 4-резени, 16-резени - могат да се използват перфектно.
CTСнимка: РИА Новости / Александър Кондратюк
„Безсимптомно - до 50% и те могат да разпространят вируса“
Професор Сергей Нетесов - за това какво ще помогне на Русия да спечели в борбата срещу COVID-19
- Как клиниката ще работи с нов подход към диагностицирането на коронавирус?
- На входа на клиниката пациентът ще бъде поставен чиста, за еднократна употреба маска и отведен на изследване в отделен пасаж. Областите, в които работят асистентът лаборант, лаборантът и лекарят ще бъдат разделени. Лекарят веднага ще направи заключение за изследването. Експерти от Телерадиологичния център ще му помогнат дистанционно. Ако се открият леки прояви на вирусна пневмония (резултатът от PCR може да бъде отрицателен), пациентът ще бъде консултиран от терапевт, който ще предпише специфично лечение и ще изпрати човека у дома. Ако пациентът разкрие признаци на коронавирусна пневмония в умерена или тежка степен, общопрактикуващият лекар незабавно дава указания за хоспитализация и извиква линейка.
- Как ще се справят клиниките с това ново натоварване?
- Ще работят до една сутрин. Сутринта клиниките ще провеждат редовно назначаване, а следобед ще бъдат приети пациенти с ARVI. След това, от една сутрин до седем сутринта, се извършва пълна санитария, след което клиниката отново работи както обикновено.
- Частните медицински организации, основаващи се на задължително медицинско осигуряване, ще участват ли в CT диагностиката?
- Такива възможности се обсъждат.
„Ние сме на прага на върховия растеж“
Лекарите - за карантината, подготвеността за скока на инцидента и работата на лекарите „на полето“
- Колко често коронавирусната инфекция достига до стадия на пневмония?
- Започнахме да провеждаме КТ в поликлиники от 8 април. Досега около 500 пациенти преминават гръден преглед всеки ден, а някъде около 10% имат вирусна пневмония, най-вероятно коронавирусна пневмония. Около половината от тях отиват в болници.
- Сега в столицата ще въведат контрол на достъпа. Какво ще даде?
- За да забавите притока на тежки пациенти в болниците, се нуждаете от три компонента: изолация на пациентите, карантина за гражданите и социална дистанция. Това е цял комплекс от мерки и ограниченията, разбира се, са необходими, ако гражданите продължават да действат безотговорно . Виждам хора без маски на улицата . И това е елемент на самодисциплина. Ако човек си сложи маска, по-малко докосва лицето си, мисли за това как да не се разболее. Болен маскиран човек заразява другите по-малко.