
Няма миграционен натиск по морската ни граница
„Няма засилен миграционен натиск по море", заяви днес в Бургас директорът на ГД "Гранична Полиция" главен комисар Светлан Кичиков по време на годишната среща на Форума на граничните служби и бреговите охрани на черноморските държави.
„Това се дължи на добрата координация с граничните власти в Турция, а Черноморският граничен координационен и информационен център, който е в Бургас, ни дава възможността много бързо да обменяме информация и да предотвратяваме всеки опит да се премине незаконно границата между двете държави. Нарушителите биват залавяни още в турските териториални води”, обясни още главният комисар.
Кичиков съобщи, че засега слабото място по българо-турската граница е районът около Резово, където все още се изгражда защитното съоръжение и изрази надежда, че то ще бъде завършено до края на годината. Затова и усилията на охраняващите границата ни са насочени именно там. Над 50 процента по-малко са преминалите браздата в сравнение с миналата година. „Успяваме да ги спрем, така че остават на турска територия, след което подаваме сигнали към турската страна“, каза главен комисар Кичиков. Той обясни, че мигрантите, които са залавяни на сръбската граница са с регистрация, т.е. вече веднъж са задържани на българска територия. С особено внимание се следи и ситуацията по българо-гръцката граница. До момента единични са случаите на преминали мигранти. „ Ако обаче условията се променят, възможно е и от там да има атака. Ние се готвим за най-лошия сценарий”, заяви директорът на „Гранична полиция“, като уточни, че България разчита на помощта и на гранични служители от страните –членки на ЕС.
Сътрудничество на страната ни с „Фронтекс“ при охрана на зелената ни граница доказва, че това е доброто решение. „Колегите са от различните европейски държави. Пристигат с техника, с автомобили, с термовизионни камери, със служебни кучета. В момента има командировани 150 служители на наша територия, като по-голямата част са на българо-турската граница. Миналата седмица бях във Варшава като член на управителния съвет на „Фронтекс“. Там също дискутирахме тези неща и трябва да ви кажа, че от „Фронтекс“ са готови да оказват помощ на всяка една заинтересована държава“, каза още главен комисар Кичиков.
България за четвърти път днес пое председателството на Форума на граничните служби/брегови охрани на Черноморските държави. Акцентът на председателството е върху съвместните действия за предотвратяване и пресичане на незаконните дейности в акваторията на Черно море.
Организацията е създадена през 2000 година.Председателството е на ротационен принцип.