
Депутат-лесовъд от Бургас предлага GPS контрол в горите (ВИДЕО)
GPS проследяване на превозваната дървесина и видеонаблюдение в разпределителните пунктове са част от мерките, които депутатът от ГЕРБ и лесовъд Румен Желев предлага, за да се спре незаконната сеч. С промени в Закона за горите се предвижда въвеждане на административна отговорност за юридически лица, а не само за физическите изпълнители на нарушенията, регламентиране на ползването на самозалесилите се земеделски земи и др, каза народният представител по време на дебат в Културен център „Г-8“ за проблема с незаконния дърводобив под надслов „Ще спрат ли незаконния дърводобив промените в закона за горите?“. Инициативата е на „Зелени закони“. В дебата участваха 20 граждани, НПО експерти от организаторите и Коалиция „За да остане природа в България“, както и политици.
Дебатът се модерира от журналиста от „Дарик радио“ Пролет Велкова. От страна на организаторите от „Зелени закони“, тезите за нужните промени в Закона за горите представи експертът Тома Белев. Той изказа мнение, че предлаганите от МЗХ промени, разгледани на първо четене, са добри, но за ефективната превенция на незаконния дърводобив, има нужда от допълнителни мерки, разработени в предложенията на „За да остане природа“ и „Зелени закони“ и представени на всички парламентарни групи. Към момента част от тях са внесени за разглеждане между първо и второ четене от ПГ БСП-Лява България и от независимия депутат Велизар Енчев.
Зам.-министър доц. Георги Костов изказа мнението, че предлаганите от изпълнителната власт промени са нужни, призова за подкрепата им от депутатите и изказа благодарност за организирания дебат, на който детайлите в законопроекта бяха обяснени. Заместник-министърът напомни, че горите освен природен, са и икономически ресурс и трябва да бъдат опазвани в баланс с ползването им. Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите инж. Тони Кръстев заяви, че проблемите са много, като по-големият въпрос за решаване са не сечите на дребно, а организираната престъпност в промишления дърводобив и призова за подкрепа от гражданското общество и от законодателите за обща борба с престъпленията в горите. Изпълнителният директор изтъкна, че някои от основните проблеми не са в правомощията на горската администрация, като много от тях се случват в юрисдикцията на общините. Експертът Тома Белев репликира, че поне нарушенията от шестте държавни дърводобивни предприятия трябва да бъдат контролирани и наказвани в системата на ИАГ.
Зам.-министърът на МЗХ доц. Георги Костов и изпълнителният директор на ИАГ инж. Тони Кръстев отново потвърдиха подкрепата си за бъдещо сътрудничество и разговори с широкото гражданско общество за съвместни усилия за опазването на горите и като пример за отвореното и прозрачно управление напомниха за вече съществуващия онлайн достъп до регистъра с разрешени сечи чрез сайта на ИАГ.
Представителите на управляващата партия се обединиха около тезата, че състоянието на горите към момента не е толкова лошо и гражданите трябва да помагат с активни, но добре обосновани сигнали.